Efter 30 år som VVS’er blev Kim Poulsen sidste år ansat i Saniståls butik i Odense, hvor kunderne nyder godt af hans ekspertise.
Mangel på sælgere med VVS-ekspertise
Og det gjorde de.
”Vi stod for at skulle ansætte en ny medarbejder, da en af vores sælgere havde valgt at gå på efterløn. Samtidig er vi udfordret af, at der inden for grossistbranchen er mangel på faglærte sælgere. Så det gav rigtig god mening at ansætte Kim”, siger Helle Birk Snedker og fortsætter:
”Kim passer ind i teamet, og han gik ind i sælgerrollen lige med det samme - faktisk også bedre end os andre, når det kommer til VVS-sortimentet. Det er guld værd at have en som Kim, der er i stand til at vejlede om produkterne på et højt niveau, og som kan rådgive, når der opstår tvivlspørgsmål hos kunderne. Det er klart noget, de sætter stor pris på”.
En positiv omvæltning
For Kim Poulsen har det været noget af en omvæltning at skulle stå bag ved disken hos Sanistål, som han selv har været kunde hos i mere end tre årtier.
”Jeg har jo ikke tidligere arbejdet foran en computer, men jeg er ved at komme efter det, selv om bestilling af skaffevarer stadig kan drille lidt. Men det opvejes af, at jeg dagligt kan bruge min mangeårige erfaring. Når fx de unge inden for VVS-faget er usikre og kommer og spørger mig til råds, er det utrolig fedt, at jeg kan give mig tid til at rådgive dem og bistå med, at de får købt det rette.
Derudover er det heller ikke lige så hårdt og lige så stressende at være sælger, som det er at være aktiv VVS’er. Som 51-årig har jeg så rigeligt kravlet rundt på knæ i folks badeværelser og køkkenskabe”, slutter Kom Poulsen.